BIMpulse 040 – Mit o CDE i openBIM

Data publikacji Kategorie BIMpulse

Jedyne źródło prawdy w AEC — mit czy rzeczywistość; IFC to tylko początek — prezentacja Artura Tomczaka (buildingSMART International); 50 powodów, dla których nie widzę elementu w Revit; Revit, IFC i układy współrzędnych; galeria prac, stworzonych w Veras; DALL-E dla architektury; Dynamo Core 2.19 — co nowego? jak ChatGPT może analizować dane; tętno LinkedIn: wtyczka do kolorowania modeli w Revit, podglądy typów rodzin Revit z pomocą Dynamo, Speckle oraz Autodesk Forma.

Witam! Przed tobą 40 edycja „BIMpulse” — cotygodniowego przeglądu nowości i publikacji ze świata BIM — od 2 do 8 października 2023 r. W środku:

  • Jedyne źródło prawdy w AEC — mit czy rzeczywistość;
  • IFC to tylko początek — prezentacja Artura Tomczaka (buildingSMART International);
  • 50 powodów, dla których nie widzę elementu w Revit;
  • Revit, IFC i układy współrzędnych;
  • Galeria prac, stworzonych w Veras;
  • DALL-E dla architektury;
  • Dynamo Core 2.19 — co nowego?
  • Jak ChatGPT może analizować dane;
  • Tętno LinkedIn: wtyczka do kolorowania modeli w Revit, podglądy typów rodzin Revit z pomocą Dynamo, Speckle oraz Autodesk Forma.

BIM W TEORII

Na blogu Speckle pojawił się artykuł „Rethinking the One Truth Fallacy”, w którym autor twierdzi, że podejście „Single Source of Truth (SSOT)”, będące jednym z kluczowych elementów BIM, nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem dla skomplikowanych projektów.

Zgadzam się, że proces wymiany danych jest krytycznie ważny i że przekazywanie danych powinno być jak najbardziej wygodne, nie ograniczać się tylko do IFC / BCF, być elastyczne i dawać możliwość „zejścia w głąb drzewa zmian”, aby zobaczyć, kto co i dlaczego zmienił. Jednak nie zgadzam się z twierdzeniem: „The One Truth Fallacy to mit, który hamuje innowacje i ogranicza potencjał danych projektowych”.

Dlaczego? Może dlatego, że „Single Source of Truth” kojarzy mi się wyłącznie z CDE i dlatego ja nie widzę w tym żadnego „mitu” czy złudzenia. Obecnie nie ma ścisłych ograniczeń dotyczących korzystania z jednej, konkretnej platformy dla wszystkich części CDE (WIP / Shared / Published / Archived). Co więcej, norma ISO 19650-1 wyraźnie wskazuje, że nie trzeba „trzymać wszystkich jaj w jednym koszyku”:

The whole information model is not always held in one place, particularly for large or complex assets or projects, or widely dispersed teams. Information container-based collaborative working allows for CDE workflow to be distributed across different computer systems or technology platforms.

ISO 19650-1

Znam kilka przykładów organizacji CDE z wykorzystaniem różnych platform w jednym projekcie, i jest to normalne. Dlatego Speckle ze swoimi „Immutable Audit Trails” może służyć doskonałą podstawą do organizacji procesów w sekcji „WIP” i, być może, nawet „Shared”, i nie stoi to w sprzeczności z ustaloną praktyką.

„openBIM, IFC to tylko początek – efektywne zarządzanie informacją z IDS, bSDD i BCF” – to prezentacja wideo Artura Tomczaka (buildingSMART International). Koniecznie obejrzyjcie tę prezentacją, ja dowiedziałem się wielu nowych rzeczy, na przykład o IDS i IFC 5. Artur to doskonały prelegent i ekspert!

BIM W PRAKTYCE

Ponad 12 lat temu pojawiła się słynna lista „33 powody, dla których nie widzę elementu w Revit”. Jednak przez ten czas Revit się rozwinął i… powodów jest WIĘCEJ. Teraz jest ich 50. Wszystkie są starannie przedstawione w artykule „Visibility in Revit” w najnowszym numerze AUGIWORLD.

Przy okazji podano link do interesującej sekcji pomocy, oto on, abyście nie przegapili: „Hierarchia nadpisania widoczności elementu”.

Oto kolejny ciekawy artykuł, dzięki za wskazówkę od Jeremy’ego Tammika: „Revit, IFC and coordinate systems”. Opisuje funkcje eksportu do IFC z różnymi ustawieniami układu współrzędnych.

Zespół Evolvelab otworzył galerię prac, stworzonych w Veras. Świetny pomysł, przypomina galerię w Midjourney, ale przydałoby się dodawanie tekstowych wskazówek w opisie pracy w przyszłości, aby ta galeria stała się źródłem nie tylko inspiracji, ale i wiedzy!

Niech będzie coś odmienne od Midjourney i Veras, więc oto wideo o DALL-E: „DALL-E 3 for Architecture – Create AI generated architecture image in seconds”.

Dynamo Core 2.19 Release” – wiele interesujących ulepszeń, na przykład — poprawione wyszukiwanie, tolerancyjne dla pisowni nazw węzłów i błędów:

A także:

  • Aktualizacja edytora Python
  • Poprawiona dokumentacja
  • Kilka wejść do Watch 3D
  • I wiele, wiele innych…

Oto jeszcze jedna świetna rzecz: ChatGPT może analizować dane, na przykład, możesz wkleić do niego skrypt Dynamo i zapytać, co ten skrypt robi:

A drugie wideo od Daltona Goodwina o Dynamo i Chat GPT:

Materiał dla tych, którzy pracują w Civil 3D: „Managing Civil 3D Projects in the Cloud – Pt 1 – Project Creation”.

TĘTNO LINKEDIN

Dzisiaj w „tętnie LinkedIn”:

I to tyle na dziś!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeśli chcesz omówić wdrożenie BIM w firmie, potrzebujesz konsultacji, szkolenia, opracowania rodzin Revit lub szablonów – napisz do mnie