Witam! Przed tobą 25 edycja „BIMpulse” — cotygodniowego przeglądu nowości i publikacji ze świata BIM — od 19 do 25 czerwca 2023 r. W środku:
- Jak używamy dane z BIM;
- Jak zacząć przygodę z BIM bez doświadczenia;
- Praca z modelem analitycznym w Revit 2024;
- Enscape + V-Ray – czy to ma sens?
- Randomizacja witraży w Revit + Dynamo;
- Jak dodać jednocześnie kilka parametrów do kilku rodzin? – opowiada Gavin Crump.
BIM W TEORII
Obecnie BIM zmierza od Informational Modeling do Informational Management, ale jedno pozostaje niezmienne — to informacja. Jest ona gromadzona, weryfikowana, przetwarzana, analizowana. I robi się to w formie tabel i wykresów — bo to jest wygodne. Dlatego teraz tak potrzebne i ważne są aplikacje typu Power BI i te więcej rozbudowane, jak Deep Space.
Czy pamiętasz Luke’a Johnsona (blog What Revit Wants)? Kiedyś regularnie publikował świetne artykuły na tematy BIM, a potem założył Deep Space i zajmuje się tam backendem. O tym, co to za projekt, mówi drugi współzałożyciel Deep Space — Michael Clothier.
A oto post Luke’a o ostatniej aktualizacji Deep Space.
Kolejny bardzo przydatny program, który nie tylko pozwala zbierać dane, ale także przesyłać je między platformami: Speckle (i znowu, być może pamiętasz Flux — cóż, Speckle rozwinął ten pomysł).
Kolejny ważny temat na dziś – jak zacząć przygodę z BIM, jeżeli nie masz doświadczenia. Fajne wskazówki znajdziesz w artykule Adriany Kurek: „Od studentki do BIM Koordynatora”.
BIM W PRAKTYCE
„Revit 2023 & 2024 –Analytical Modelling Tutorial” – artykuł Lawrence’a Hookera (Revit Structure Blog). Lawrence mówi o nowym procesie pracy z modelem analitycznym, zaimplementowanym w Revit 2024.
Jak wspomniałem w poprzednim odcinku BIMPulse, połączenie Enscape i Chaos się opłaca — oto co możesz osiągnąć, używając ich razem: „Combining the Real-Time Rendering of Enscape with the Photorealism of V-Ray”.
Kolejny odcinek wideo dla początkujących w Dynamo stworzył Dev Halai: „Dynamo For Beginners! Randomize Curtain Wall Panels – Ep 02” – mówi o randomizacji witraży (ten temat jest często poruszany w filmach o Dynamo).
Pamiętasz, Dev niedawno mówił o programie, który tworzy modele 3D (raczej płaskorzeźby) z obrazu? Bill Allen z Evolvelab w programie Veras „przekształcił” wnętrza „klasycznego” modelu z zestawu startowego Revit w dom hobbitów. Następnie stworzył trójwymiarowe obrazy przy użyciu technologii Deva.
„Adding parameters to Revit families using pyRevit!” – nowe wideo od Gavina Crumpa. Jak można się domyślić, Gavin dodaje jednocześnie kilka parametrów do kilku rodzin. Co więcej, robi to na podstawie bardzo wygodnie zorganizowanego pliku Excel.
„9 Steps to Renumber Doors by Room Using Dynamo” – Nicolas Catellier z Revit Pure w 9 krokach tworzy skrypt, który zapisuje numer pokoju na oznaczeniu drzwi.
I artykuł Jeremy’ego Tammika, w którym on analizuje przykład ustawienia rozmiaru na okręgu (tu nie jest to takie proste): „Unit Testing and Arc Dimensioning”.
I to tyle na dziś, do zobaczenia w następny wtorek!