Witam! Przed tobą 21 edycja «BIMpulse» — cotygodniowego przeglądu nowości i publikacji ze świata BIM — od 22 do 28 maja 2023 r. W środku:
- BIM i GIS — w czym różnica i co mają wspólnego + kilka przykładów
- Photoshop AI for Architects — najbardziej zwariowane narzędzie, jakę widziałem
- Rodziny Revit — co i jak
- Dostosuj paneli na wstążce Revit
- Pobierz i zainstaluj — aktualizacja RevitLookup!
- Krzysztof Wojsław zaprasza na webinar o Grasshopper
- Gdzie po BIM? – BIM Meetup #5 we Wrocławiu
BIM W TEORII
«Integracja BIM i GIS» – to nowy artykuł z serii BIM Espresso (Stowarzyszenie BIM). Aleksander Szerner i Agnieszka Nosal rozmawiają o roli GIS w cyklu inwestycyjnym, a także relacji między BIM a GIS. Koniecznie przeczytaj artykuł, a od siebie dodam kilka przemyśleń.
Dziś GIS jest wykorzystywany jeszcze szerzej niż BIM. Codziennie, nawet o tym nie myśląc, korzystamy z danych GIS w mapach Google (i podobnych). Dane GIS wykorzystywane są do wszelkiego rodzaju analiz: dostępności obiektów (pieszej i samochodowej), gęstości zabudowy, nasycenia obiektami rekreacyjnymi lub usługami, poziomu smogu, możliwości powodzi, wiatru, nasłonecznienia, poziomu hałasu itp.
Ogromne ilości danych są gromadzone online i wykorzystywane każdego dnia. Można powiedzieć, że GIS to BIM na poziomie makro (jeśli zdefiniujemy BIM jako metodologię wykorzystującą model informacyjny jako źródło danych).
Oczywiście BIM integruje się z GIS i to w obu kierunkach. Możesz przygotować i wstawić swój model BIM do GIS lub rozpocząć projektowanie od wygenerowania modelu otaczających budynków i terenu na podstawie danych GIS. Teraz nie potrzebujesz do tego nawet GIS aplikacji!
Oto przykład integracji BIM i GIS od xD Twin: «Now you can integrate BIM into realistic surroundings anywhere in the world!».
A oto przykład ukształtowania terenu z teksturą opartą na danych GIS: «Bring Topography with Textures from SketchUp to Revit».
I nawet nie mówię o Autodesk Forma czy TestFit.
W skrócie — GIS rządzi!
Co jeszcze przyniósł ten tydzień? «Photoshop AI for Architects !!» – prawdopodobnie najbardziej zwariowane narzędzie, jakę widziałem od początku roku. Poważnie, deepfake jest coraz łatwiejszy…
Kolejna recenzja Photoshop AI «generative fill», tym razem od Dev’a: «CRAZIEST Photoshop Update Yet! Game Changing A.I Tool».
BIM W PRAKTYCE
W tym tygodniu mamy dwa filmy na temat rodzin Revit: «Corner window family in Revit!» od Gavina Crumpa (zapisał to jako odpowiedź na film o pracy z oknami narożnymi w Archicad, choć wiedział, że to zdecydowanie nie jest porównanie równorzędne).
«Planning & Developing Revit Families with Kristina Youngblut | Revit Pure Live #055» – fajny film dla początkujących, Nicolas i Kristina omawiają wszystko, od «parametr typu lub elementu» po wagę pliku rodziny.
Dalton Goodwin przypomina starą sztuczkę z 2011 roku dotyczącą zmiany kolejności paneli na wstążce Revit. Dalton pokazał nam dogodne rozmieszczenie paneli – po prostu przesunął panel «Modify» do przodu, aby był zawsze pod ręką: «Revit | Customizing Your Tab Layout | UI»
Dan Stein opowiada o nowościach w Revit 2024 przez pryzmat Enscape: «Revit 2024 Updates Enscape Users Should Know About».
Jeremy Tammik pisze o aktualizacji RevitLookup – pobierz i zainstaluj! «64 Bit Ids, Revit and RevitLookup Updates».
A na blogu Dynamo opublikowano artykuł o Autocomplete: «What is Predictive Scripting with Node Autocomplete?»
GDZIE PO BIM?
Krzysztof Wojsław z BIM Corner zaprasza na webinar, dotyczący parametrycznego projektowania (odbędzie się 13 czerwca i lepiej wcześniej się zapisać): «5 zaskakujących powodów dlaczego nauka parametrycznego Projektowania jest łatwiejsza niż myślisz».
A już 15 czerwca we Wrocławiu odbędzie się BIM Meetup Wroclaw #5, zapraszamy!
I to tyle na dziś, do zobaczenia w następny wtorek!