Witam! Przed tobą 17 edycja «BIMpulse» – cotygodniowego przeglądu nowości i publikacji ze świata BIM – od 24 do 30 kwietnia 2023 r. W środku:
- BIM-dane — jakie informacje mam w modelu?
- Nowości z projektu Autodesk Tandem
- Jak pracować z połączonymi plikami Revit
- Veras dla SketchUp
- Adobe Firefly — nova AI do generowania obrazów
- Ciekawostka o przypinaniu arkuszy w Revit
- Jak używać bibliotek Python w Dynamo — nowy film od Gavina Crumpa
- Trochę merytorycznej wiedzy od prelegentów konferencji BIM Meetup Polska
BIM W TEORII
«Dane w Modelu BIM – jakie informacje mam w modelu?» – nowy artykuł Konrada Fugasa w BIM Corner.
Konrad pisze, że w procesie pracy w BIM oprogramowaniu powstaje ogromna ilość danych, które nie będą potrzebne w przyszłości. Jednocześnie część niezbędnych informacji w ogóle nie powstaje – trzeba je wprowadzić do modelu, a następnie zweryfikować. Pomaga w tym eksport do IFC z ustawieniem parametrów, a także połączenie z zewnętrznymi bazami danych w celu przechowywania dodatkowych informacji.
«Streams are live in Autodesk Tandem!» – nowości z projektu Autodesk Tandem od Keana Walmsleya. W rzeczywistości to, co na początku wyglądało śmiesznie, zaczyna przekształcać się w pełnoprawnego cyfrowego bliźniaka – a wszystko dlatego, że Tandem zintegrował w sobie możliwości Dasher – a to ponad 10 lat badań!
Ogólnie rzecz biorąc, teraz Tandem zbiera, wizualizuje i przechowuje informacje z różnych czujników:
I jeszcze kilka nowości:
«Revizto launches new phone app».
«Verifi3D integrates with Dropbox».
BIM W PRAKTYCE
Nowy film od Dana Stine’a o pracy z toposolid: «Revit 2024 Toposolid Video» – im więcej takich filmów oglądam, tym bardziej rozumiem, że narzędzie okazało się niespójne…czegoś mu brakuje.
Ciekawy sposób tworzenia rzutni widoku: «Revit View Titles & Extension Lines».
Dev Creates wyjaśnia, jak pracować z połączonymi plikami, szablonami widoku i nadpisaniami widoczności dla połączonych plików: «Revit View Range Tutorial – Working with Links».
Drugi film od Dev Creates — o Veras, on już jest już dostępny dla SketchUp, i Dev opowiada, jak z nim pracować: «Easy AI Renders for Architects | Sketchup + Veras Tutorial». Swoją drogą, jest to logiczne i wygodne – mieć możliwość wizualizacji generatywnej na etapie szkicu, nie sądzisz?
A trzeci film od Dev Creates tez dotyczy nowej sztucznej inteligencji do generowania obrazów, tym razem od Adobe. Okazało się to bardzo intuicyjne i proste: «Adobe Firefly for Beginners: The Easiest A.I Tool Yet».
Enscape przygotował mapę drogową: «Shape the Future of Enscape with Us: The Enscape Roadmap Portal». I to jest świetny przykład tego, jak firma może opracować produkt na podstawie potrzeby użytkowników.
W rzeczywistości, sądząc po pomysłach w głosowaniu, chcą zrobić z Enscape, jeśli nie Revizto, to coś zbliżonego…
Ciekawostka: można przypinać nie tylko elementy modelu lub elementy opisowe w widokach, ale także widoki i arkusze oraz inne elementy przeglądarki projektu. Po co? Przypiętych elementów nie można usunąć, a odpinanie ich wymaga trochę wysiłku (i trzeba wiedzieć, jak to zrobić). Ogólnie nie mów nikomu i obejrzyj wideo: «Dynamo | Pinning Project Browser Elements | Automation».
Gavin Crump opowiada o tym, jak używać bibliotek Python w Dynamo: «Using Python libraries in pyRevit and Dynamo!»
Oto kilka artykułów Jeremy’ego Tammika:
«Nice Accelerator and Compiling the Revit 2024 SDK».
«Configuring RvtSamples 2024 and Big Numbers».
I trochę więcej merytorycznej wiedzy od prelegentów konferencji BIM Meetup Polska.
Jędrzej Pasalski (link do odpowiedzi na pytania z Q&A)
Przemysław Komajda (link do odpowiedzi na pytania z Q&A)
To tyle na dziś, do zobaczenia w następny wtorek!