BIMpulse 011 – Sztuczna inteligencja w BIM

Data publikacji Kategorie BIMpulse

Sztuczna inteligencja w Plannerly; AI narzędzia dla architekta; projektowanie instalacji elektrycznej w projektach architektonicznych (Revit); szyki w rodzinach Revit; kolejne narzędzie do pyRevit od Gavina Crumpa; analiza przestrzenna w Dynamo; BIM MEETUP POLSKA — ostatnia szansa; jak stać BIM Koordynatorem — Ignacy Lozinski (BIM Corner)

Witam! Przed tobą 11 edycja «BIMpulse» – cotygodniowego przeglądu nowości i publikacji ze świata BIM – od 13 do 19 marca 2023 r. W środku:

  • Sztuczna inteligencja w Plannerly
  • AI narzędzia dla architekta
  • Projektowanie instalacji elektrycznej w projektach architektonicznych (Revit)
  • Szyki w rodzinach Revit
  • Kolejne narzędzie do pyRevit od Gavina Crumpa
  • Analiza przestrzenna w Dynamo
  • BIM MEETUP POLSKA — ostatnia szansa
  • Jak stać BIM Koordynatorem — Ignacy Lozinski (BIM Corner)

BIM W TEORII

Najprawdopodobniej czytałeś o serwisie internetowym Plannerly, a może korzystasz z niego w swojej pracy. Jest to bardzo wygodne: w ciągu kilku godzin można wygenerować BEP, EIR i inne niezbędne dokumenty, a następnie sprawdzić model BIM pod kątem zgodności z tymi wymaganiami.

Do czego zmierzam? W zeszłym tygodniu zaktualizowano ChatGPT, widzieliśmy prezentacje Microsoft Copilot i innych niesamowitych serwisów. Plannerly tez się napędza, ich moduł do generowania dokumentu według tytułu i opisu oszczędza dosłownie godziny:

Przykład generowania dokumentów BIM z wykorzystaniem sztucznej inteligencji | LinkedIn

A tutaj filmik na ten temat. Oczywiście to bardziej żart, ale pokazuje potencjał programu.

Możesz zignorować nowoczesne narzędzia, ale lepiej byłoby nauczyć się ich używać w codziennej pracy. Generowanie pomysłów na podstawie zapytania tekstowego w Midjourney / DALL-E 2, wykorzystanie ChatGPT do pisania kodu, automatyczne generowanie dokumentów w Plannerly – to tylko pierwsze narzędzia i pierwsze możliwości wykorzystania sztucznej inteligencji. Już dziś lepiej zacząć się nimi «bawić», by jutro nie było za późno.

Zobacz, co pisze na ten temat Niko G: «Transform Your Architectural Designs with AI Tools» i pomyśl, gdzie dla ciebie może się przydać ten cały AI.

Czy korzystasz w jakiś sposób z serwisów AI w swojej pracy? Napisz w komentarzach!

BIM W PRAKTYCE

Dalton Goodwin dzieli się 2 life hackami do pracy z systemami rur. Kierunek rysowania rury (od prawej do lewej lub od lewej do prawej) wpływa na zachowanie trójników.

Drugi artykuł to dobra lekcja na temat szyków w rodzinach Revit na przykładzie drabiny:«Revit Family: Using Parameters to Control Array and Elements’ Visibility».

Jeff z The Revit Kid i jego gość Brenton Wiberg rozmawiają o projektowaniu planów instalacji elektrycznej (rozmieszczenie gniazd, lamp, włączników) w projektach architektonicznych: «Electrical Plans in Revit (for Architects)». Trzy opcje na raz, od najprostszej do najskuteczniejszej.

Gavin Crump mówi o stworzeniu kolejnego narzędzia, do tego bardzo przydatnego. Jeśli chcesz zaznaczyć tylko kilka kategorii w widoku (np. okna + drzwi + ściany) – kliknij na przycisk, zaznacz potrzebne kategorie i voila – zostanie wybrane tylko to, czego potrzebujesz: «Pre-filtered selection using pyRevit!»

Kean Walmsley opublikował wideo na temat analizy przestrzennej w Dynamo: «Dynamo Office Hours showing Space Analysis and VASA».

To najdziwniejsza bitwa, jaką kiedykolwiek widziałem: «Archicad vs. Revit». Nie zobaczysz nawet interfejsu programów, tylko dwóch facetów (Jeff i Jared) rozmawiających o tym, jak zostali ekspertami w swoich programach, o różnicach w podejściu do BIM i tak dalej… kolejny wywiad w opakowaniu «BIMowa bitwa».

GDZIE PO BIM?

Jeśli planujesz wziąć udział w konferencji BIM MEETUP POLSKA – śpiesz się, zostały tylko 22 bilety (na dzień 21.03.2023)

I jeszcze jedno ciekawe wydarzenie w najbliższym czasie: 28 marca Ignacy Lozinski (BIM Corner) poprowadzi bezpłatny webinar «10 STEPS to learn BIM Coordination in 8 WEEKS» To może być interesujące. Przeczytaj artykuł i zarejestruj się: «4 Reasons why Becoming a BIM Coordinator is a Smart Move!»

To tyle na dziś, do zobaczenia w następny wtorek!

P.S.: Obraz okładki został wygenerowany za pomocą Midjorney, to fantazja na temat BIM i sztucznej inteligencji.

Jeśli chcesz omówić wdrożenie BIM w firmie, potrzebujesz konsultacji, szkolenia, opracowania rodzin Revit lub szablonów – napisz do mnie