Witam! Przed tobą 9 edycja «BIMpulse» – cotygodniowego przeglądu nowości i publikacji ze świata BIM – od 27 lutego do 5 marca 2023 r. W środku:
- Czy tak naprawdę BIM potrzebuje kopa?
- Jak Jeffrey (The Revit Kid) swój dom zaprojektował
- Data Exchange Connectors for Dynamo and Grasshopper
- pomysł na Revit: ponowne wykorzystanie zdemontowanych elementów
- dwie wtyczki do przenumerowania elementów
- Gavin Crump tworzy narzędzie do usuwania szablonów widoków (pyRevit)
- Tłumaczenie kodu z C# na Python z ChatGPT;
- Tworzenie obrazów panoramicznych w Enscape
BIM W TEORII
O sytuacji z BIM w Polsce mówił Maciej Dejer w artykule «BIM potrzebuje KOPA». Oto cytat z końcówki artykułu:
… ciągle widzimy to samo – mijają lata i wciąż jesteśmy na etapie przekonywania się do BIM, wdrażania, czekania na regulacje prawne. Potrzebujemy kopa, żeby cyfrowe budownictwo przyspieszyło, żebyśmy nadążali za duchem czasu. Tym kopem na pewno będzie wymóg BIM dla inwestycji o odpowiednio dużym budżecie, gdzie prawdopodobnie i tak powstanie model BIM, więc na co my czekamy?
Maciej Dejer
Ja od 2014 roku z uwagą śledzę wdrażanie BIM na poziomie państwowym w Rosji (a nawet brałem udział w tym skomplikowanym procesie). W tym czasie tam powstało i przyjęto dwa tuziny standardów, kilka map drogowych wdrożenia BIM, ale do 2020 roku sytuacja wyglądała tak samo, lak teraz w Polsce: organizacje komercyjne wdrożyły nową metodologię i czerpały korzyści z BIM, a klient państwowy nadal wymagał tylko rysunków w PDF.
Sytuacja zaczęła się zmieniać dopiero po decyzji Ministerstwa, że stosowanie BIM jest obowiązkowe dla wszystkich (!) zamówień z udziałem państwa. Co osobiście uważam za przesadę.
Maciej słusznie pisze, że wdrożenie BIM kosztuje. I dla tego też uważam, że bardzo ważne jest, aby nie przesadzić z «kopaniem» rynku w kierunku BIM.
Wyjaśnię: w ostatnim BIM Pulse pisałem, że wymagania co do modelu i poziom organizacji BIM w projekcie muszą odpowiadać poziomowi projektu. W duże projekty angażują się duże firmy, które odnajdą zalety w BIM i same przestawią się na nowe technologie.
Szeregi można budować i bez BIM (ale tę decyzję zostawiamy deweloperowi).
Nie każde zamówienie rządowe musi wymagać BIM. Ale jeśli mówimy o skomplikowanych projektach z dużym ryzykiem zwiększenia budżetu budowy (i wysokimi kosztami eksploatacji), to BIM jest niezbędny. Jak opisać wymagania BIM w takich projektach? To nie jest takie trudne. Definiujemy listę zastosowań BIM (BIM-uses) i na ich podstawie jasne stają się minimalne niezbędne i wystarczające wymagania.
Podobno warto napisać kilka treści na ten temat…
Tymczasem wracamy do świeżych artykułów z ostatniego tygodnia. Jeffrey (The Revit Kid) opowiedział historię o tym, jak zaprojektował i rozbudował swój dom: «When an Architect Designs and Builds His Home Office» — wideo jest interesujące przede wszystkim dlatego, że pokazuje wszystkie etapy i narzędzia — od projektowania i harmonogramowania po kosztorysy i budowę…
BIM W PRAKTYCE
Oto wspaniała wiadomość: «Data Exchange Connectors for Dynamo and Grasshopper Now Available in Public Beta». Nowy Exchange Connector pozwala używać Grasshoppera tam, gdzie Dynamo jest nieodpowiednie 😉
Dan Stein proponuje zagłosować na swój pomysł na Revit: «Vote for this Revit Idea – Revit Element Reuse Workflow».
O co chodzi? Fakt, że Revit nie ma możliwości (technologii, narzędzi) ponownego wykorzystania zdemontowanych elementów. W praktyce ponowne wykorzystanie elementów nie jest rzadkością.
Dan sugeruje stworzenie narzędzia, podobnego do dwóch innych: Etap i Pomieszczenie. Jeśli załóżmy, że drzwi zostaną na pewnym etapie wyburzone, to pojawią się w «rezerwie» (jako pomieszczenie, które usunięto z planu, ale pozostało w projekcie). Wtedy, jeśli muszę zainstalować drzwi, mogę wybrać albo nowy element, albo jeden z wcześniej wyburzonych. Pomysł dobry, jeśli nie przydatny do demontażu, to do rusztowań lub szalunków – całkowicie. Proponuję wesprzeć Dana I zagłosować.
«Renumbering Elements Mark in Revit» – w tym artykule aż dwie wtyczki do przenumerowania elementów. Autor narzeka, że w życiu nie ma doskonałości i proponuje stworzyć skrypt Dynamo 😉
A propos, mówiąc o Dynamo… Ken Walmsley zaprasza na webinar 9 marca na temat nowych pakietów Dynamo do pracy z analizą przestrzenną i VASA: «An introduction to Space Analysis and VASA during the next Dynamo Office Hours».
Gavin Crump i sam pracuje w pyRevit i nas uczy; tym razem tworzy narzędzie do usuwania szablonów widoków: «Purge view templates using pyRevit!»
Inny zwolennik pyRevit – Erik Frits – sugeruje wypróbować ChatGPT jako asystenta w realizacji różnych zadań, w szczególności tłumaczenia kodu z C# na Python: «Use Chat GPT to become a better Programmer. [Revit API]»
Dan Stine napisał znakomity artykuł o doświadczeniach z tworzeniem obrazów panoramicznych w Enscape na przykładzie Lake|Flato Architects: «Creating and Using Panoramas at Lake|Flato Architects».
Zdjęcia panoramiczne to wygodne i niedrogie narzędzie do przedstawiania mieszkań w nowych osiedlach. To jest właśnie przykład wykorzystania BIM nie tylko do zadań projektowych i konstrukcyjnych, ale również do celów marketingowych.
To tyle na dziś, do zobaczenia w następny wtorek!