Witam! Przed tobą 30 edycja „BIMpulse” — cotygodniowego przeglądu nowości i publikacji ze świata BIM — od 24 do 30 lipca 2023 r. W środku:
- Jak powinny wyglądać programy BIM przyszłości;
- AI bot odpowiada na pytania o Revit;
- Z czego zaczęło się i jak się rozwijało Revizto;
- SketchUp + Veras — jak prymitywne kostki zamieniają się w miasto za naciśnięciem jednego przycisku;
- BIM dla sektora publicznego – zagadnienia związane z wymaganiami informacyjnymi zamawiającego;
- Revit 2024.1 i połączone pliki IFC;
- Praca z pomieszczeniami od Daniela Stine’a;
- Gavin Crump „narzuca” strop na model terenu.
BIM W TEORII
W artykule „Revizto reflections” Arman Gukasyan opowiada historię swojej firmy. Ciekawy artykuł, zwłaszcza część o kolizjach i „wojnie” z Autodesk, a także możliwościach wyświetlania dużych 3D modeli i chmur punktów na smartfonach.
Arman podkreśla też, że potrafią słuchać klientów. I że właśnie to pozwala Revizto rozwijać się i pozostać aktualnym oraz pożądanym.
I właśnie tego — umiejętności słuchania — brakuje wielu deweloperom oprogramowania BIM.
Cóż, kto ma uszy, niechaj słucha, ale kto nie ma — może czytać. Koledzy z Open Letters Group, tego samego stowarzyszenia, które napisało pierwszy list otwarty do Autodesk (jeśli nie pamiętasz takiego listu, przeczytaj tutaj), opracowali specyfikację — a właściwie wymagania, dotyczące tego, jak powinny wyglądać programy BIM w przyszłości. Po szczegóły zapraszamy do artykułu: „The Future AEC Software Specification” lub strony internetowej Future AEC Software Specification — tam dowiesz się, co powinny umieć narzędzia nowej generacji.
Również na pokrewny temat jest artykuł: „How AEC Firms can Maximize their Digital Investments” – prawdziwy „przewodnik” po „bólach” firm AEC i „podręcznik” dla firm konsultingowych. Hej, konsultanci, czytacie mnie? Ciekawy artykuł, warto się zapoznać!
I jeszcze trochę o przyszłości. Jeames Hanley z Gray Puksand pisze, że wyszkolili AI bota, aby odpowiadał na pytania dotyczące Revit na podstawie korporacyjną wiedzy. Znam jeszcze kilka podobnych projektów niepublicznych i widzę w tym trend. Koniecznie sprawdź post Jamesa na Linkedin.
Kontynuując temat sztucznej inteligencji i Veras z ostatniego odcinku BIMpulse, oto jak bawią się ludzie w SketchUp + Veras: „AI Rendering in SketchUp with Veras V1.0”.
Mogę powiedzieć, że autor nie oglądał filmiku o Veras od Jeffa, bo inaczej wiedziałby, że Veras nie renderuje tego, czego nie ma w modelu, nie dodaje ani nie wymyśla za nas — a przerabia według naszego opisu tylko to, co w modelu występuje. Chociaż i tak jest bardzo imponujące, kiedy prymitywne kostki zamieniają się w miasto za naciśnięciem jednego przycisku!
A ten link jest tylko w polskiej wersji BIMpulse. Dariusz Kasznia napisał książkę „BIM dla sektora publicznego – zagadnienia związane z wymaganiami informacyjnymi zamawiającego”. Moim zdaniem, to bardzo przydatna książka, napisana przystępnym językiem. Na pewno dokładnie ją przeczytam!
Mogę również potwierdzić, że wdrożenie BIM w całej Polsce nie nastąpi, dopóki każdy zamawiający nie zrozumie, co daje mu metodologia BIM, jakie korzyści może przynieść, z jakimi dodatkowymi kosztami będzie musiał się liczyć i jak szybko te koszty się zwrócą.
BIM W PRAKTYCE
Revit 2024.1 znacznie poprawił precyzję geometryczną elementów, tworzonych w połączonych plikach IFC, wykorzystując tę samą technologię, która umożliwia Inventor AnyCAD: „Revit 2024: Enhancements to IFC Geometric Fidelity”.
Teraz możesz uzyskać dokładniejszą geometrię, ale w przypadku dużych modeli mogą wystąpić problemy z wydajnością. W takim przypadku możliwe jest przełączenie ustawienia LinkProcessor z AnyCAD (nowy) na Legacy (stary) za pomocą pliku ini.
Daniel Stine nakręcił film o pracy z pomieszczeniami, w którym pokazał, że pomieszczenia można tworzyć bezpośrednio w zestawieniu. A jednocześnie możesz od razu ustawić wymagane przez klienta powierzchnie: „Why Revit Rooms Don’t Delete From Your Model”.
Steve Stafford pisze o tym, że trzeba bać się swoich pragnień i że nowa funkcja, która automatycznie dodaje linie odniesienia do oznaczenia pomieszczenia, nie działa tak, jak oczekiwano. Poniższy obrazek pokazuje, jak trzeba się napocić, aby „marnotrawne” oznaczenie wróciło na swoje miejsce.
Możesz przeczytać szczegóły tutaj: „Room Tags and Leaders”. BTW, Steve natychmiast wpadł na inny sposób „ulepszenia” Revit: „Move Room Tool”
Gavin Crump „narzuca” strop na model terenu: „ Project Revit floors to topography using Dynamo!”
Project Dasher przestał istnieć publicznie: „The public demo of Project Dasher is going offline”. Szkoda, ciekawie było śledzić proces „wynalazku” cyfrowego bliźniaka…
I to tyle na dziś, do zobaczenia w następny wtorek!