Witam! Przed tobą 28 edycja „BIMpulse” — cotygodniowego przeglądu nowości i publikacji ze świata BIM — od 10 do 16 lipca 2023 r. W środku:
- Teoria dużych kamieni i strategia innowacji;
- Cyfrowy bliźniak jako przykład innowacji;
- Aktualizacja Revit 2024.1;
- Zamiana okien bez zmiany otworu w projektach renowacji;
- Dodatkowe wideo w kursie Insight od Dana Stine’a;
- Nowa biblioteka elementów od Enscape;
- Rhino + Grass + Ladybug = obliczanie cieni od Gavina Crumpa.
BIM W TEORII
Teoria dużych kamieni Stephena Covey’a jest prosta. Wyobraź sobie: masz słoik, kilka dużych kamieni i dużo piasku. Musisz umieścić to wszystko w słoiku. Otóż, jeśli najpierw wsypiesz piasek do słoika, nie zostanie miejsca na duże kamienie. Ale jeśli najpierw położysz kamienie, a potem między nimi wsypiesz piasek — wszystko się zmieści.
Istota alegorii polega na tym, że na początku powinniśmy zająć się „dużymi kamieniami”, czyli ważnymi projektami i zadaniami. A na końcu zostawiamy mniej ważne i priorytetowe zadania.
Teoria dużych kamieni jest ważna sama w sobie. Jednak artykuł Parametric Monkey „Big rocks and monkeys: Why you need an innovation strategy”, chociaż wspomina o tej teorii, wcale nie jest o tym.
A o tym, dlaczego firmy potrzebują strategii innowacji i dlaczego poprawa wydajności operacyjnej (na przykład automatyzacja rutynowych procesów w Dynamo) nie jest tym samym, co innowacja.
Nieoczekiwany i bardzo interesujący artykuł, przeczytałem go z przyjemnością, dzięki, Paul Wintour!
A oto artykuł dla osób, zainteresowanych cyfrowymi bliźniakami i eksploatacją: „Unlocking the Power of Real-Time Data for Facility Operations”.
Spróbujmy spojrzeć na to z perspektywy innowacji z poprzedniego artykułu. Tak więc, nieco ponad 10% firm ankietowanych przez Autodesk używa danych w czasie rzeczywistym do operacyjnego zarządzania nieruchomościami. To znaczy, że prawie 90% firm nie korzysta z innowacji, które pozwoliłyby im zaoszczędzić do 20% na eksploatacji, a nadal pracują w stary sposób, na wcześniej wprowadzonych systemach lub w ogóle w Excelu. Co można zrobić, aby dokonać przełomu w stosunku do konkurencji? Wdrożyć cyfrowego bliźniaka!
BIM W PRAKTYCE
„Revit 2024.1 is now available”. Jeśli pracujesz w wersji 2024, zapoznaj się z listą aktualizacji i poprawek oraz pobierz!
Steve Stafford przeprowadził małe badanie na temat zachowania okien przy użyciu etapów. Zdarza się, że podczas remontu trzeba wymienić stare okna na nowe, nie zmieniając ich rozmiarów. Czasem Revit pozwala to zrobić, a czasem nie. Steve ustalił, że poprawnie działają okna, w których nie używają wycięć jak otworów (otwór jest wycinany standardowym narzędziem „otwór”), a użycie wyciętej geometrii do otworu najczęściej powoduje błąd. „Phasing and Replacement Windows”.
Daniel Stine uzupełnił swój kurs o Insight trzema nowymi filmami (Revit 2024). Dzięki!
(15 Internal Loads – 17 Defining Glazing)
I jeszcze jeden filmik — Jeff rozpoczął nową serię, projektuje nowoczesną stodołę (takie miejsce do pracy i odpoczynku, a wcale nie do siana): „Design Diagrams in Revit Tutorial — Modern Barn (Episode 01)”.
Enscape nadal rozbudowuje swoją bibliotekę elementów, ostatnio udostępnili 180 elementów: „New Furniture Assets Released: 180+ Render-Ready Models Now Available”.
„Shadow area studies using Rhino, Ladybug and Grasshopper!” – nowe wideo od Gavina Crumpa, który nie używa Revita (ponieważ jest to długie i niewygodne), ale używa Rhino + Grass (Ladybug). Ogólnie, kolejny raz dowodzi, że jeśli potrzebujesz cieni lub nasłonecznienia — Rhino jest dla Ciebie.
Nicolas (Revit Pure) rozwija skrypt do liczenia procentu otworów w ścianach: „Automate Wall Openings Percentage for Complex Buildings”.
Dalton Goodwin napisał skrypt, który wybiera część systemu (można określić początek i koniec), izoluje ją i może obliczyć długość: „Dynamo | Duct Length from Path | Recursion and Automation”.
Na zakończenie artykuł Jeremy’ego Tammika — pisze on o szczegółach obliczania powierzchni różnych elementów w Revit i potwierdza, że występują tam znane błędy: „RBP, Materials, Their Assets and the Visual API”.
I to tyle na dziś, do zobaczenia w następny wtorek!