BIMpulse 025 – Data mining

Data publikacji Kategorie BIMpulse

Jak używamy dane z BIM; jak zacząć przygodę z BIM bez doświadczenia; praca z modelem analitycznym w Revit 2024; Enscape + V-Ray – czy to ma sens? Randomizacja witraży w Revit + Dynamo; jak dodać jednocześnie kilka parametrów do kilku rodzin? – opowiada Gavin Crump.

Witam! Przed tobą 25 edycja „BIMpulse” — cotygodniowego przeglądu nowości i publikacji ze świata BIM — od 19 do 25 czerwca 2023 r. W środku:

  • Jak używamy dane z BIM;
  • Jak zacząć przygodę z BIM bez doświadczenia;
  • Praca z modelem analitycznym w Revit 2024;
  • Enscape + V-Ray – czy to ma sens?
  • Randomizacja witraży w Revit + Dynamo;
  • Jak dodać jednocześnie kilka parametrów do kilku rodzin? – opowiada Gavin Crump.

BIM W TEORII

Obecnie BIM zmierza od Informational Modeling do Informational Management, ale jedno pozostaje niezmienne — to informacja. Jest ona gromadzona, weryfikowana, przetwarzana, analizowana. I robi się to w formie tabel i wykresów — bo to jest wygodne. Dlatego teraz tak potrzebne i ważne są aplikacje typu Power BI i te więcej rozbudowane, jak Deep Space.

Czy pamiętasz Luke’a Johnsona (blog What Revit Wants)? Kiedyś regularnie publikował świetne artykuły na tematy BIM, a potem założył Deep Space i zajmuje się tam backendem. O tym, co to za projekt, mówi drugi współzałożyciel Deep Space — Michael Clothier.

A oto post Luke’a o ostatniej aktualizacji Deep Space.

Kolejny bardzo przydatny program, który nie tylko pozwala zbierać dane, ale także przesyłać je między platformami: Speckle (i znowu, być może pamiętasz Flux — cóż, Speckle rozwinął ten pomysł).

Kolejny ważny temat na dziś – jak zacząć przygodę z BIM, jeżeli nie masz doświadczenia. Fajne wskazówki znajdziesz w artykule Adriany Kurek: „Od studentki do BIM Koordynatora”.

BIM W PRAKTYCE

Revit 2023 & 2024 –Analytical Modelling Tutorial” – artykuł Lawrence’a Hookera (Revit Structure Blog). Lawrence mówi o nowym procesie pracy z modelem analitycznym, zaimplementowanym w Revit 2024.

Jak wspomniałem w poprzednim odcinku BIMPulse, połączenie Enscape i Chaos się opłaca — oto co możesz osiągnąć, używając ich razem: „Combining the Real-Time Rendering of Enscape with the Photorealism of V-Ray”.

Kolejny odcinek wideo dla początkujących w Dynamo stworzył Dev Halai: „Dynamo For Beginners! Randomize Curtain Wall Panels – Ep 02” – mówi o randomizacji witraży (ten temat jest często poruszany w filmach o Dynamo).

Pamiętasz, Dev niedawno mówił o programie, który tworzy modele 3D (raczej płaskorzeźby) z obrazu? Bill Allen z Evolvelab w programie Veras „przekształcił” wnętrza „klasycznego” modelu z zestawu startowego Revit w dom hobbitów. Następnie stworzył trójwymiarowe obrazy przy użyciu technologii Deva.

„Adding parameters to Revit families using pyRevit!” – nowe wideo od Gavina Crumpa. Jak można się domyślić, Gavin dodaje jednocześnie kilka parametrów do kilku rodzin. Co więcej, robi to na podstawie bardzo wygodnie zorganizowanego pliku Excel.

9 Steps to Renumber Doors by Room Using Dynamo” – Nicolas Catellier z Revit Pure w 9 krokach tworzy skrypt, który zapisuje numer pokoju na oznaczeniu drzwi.

I artykuł Jeremy’ego Tammika, w którym on analizuje przykład ustawienia rozmiaru na okręgu (tu nie jest to takie proste): „Unit Testing and Arc Dimensioning”.

I to tyle na dziś, do zobaczenia w następny wtorek!

Jeśli chcesz omówić wdrożenie BIM w firmie, potrzebujesz konsultacji, szkolenia, opracowania rodzin Revit lub szablonów – napisz do mnie