BIMpulse 024 – Lifelong Learning

Data publikacji Kategorie BIMpulse

Lifelong Learning dla projektanta w BIM; kolorowe szkło na czarno-białych widokach w Revicie; ulepszony mechanizm renderowania w Enscape 3.5; Rhino Inside Revit od Gavina Crumpa; Navisworks / Revit 2024 SDK.

Witam! Przed tobą 24 edycja „BIMpulse” — cotygodniowego przeglądu nowości i publikacji ze świata BIM — od 12 do 18 czerwca 2023 r. W środku:

  • Lifelong Learning dla projektanta w BIM.
  • Kolorowe szkło na czarno-białych widokach w Revicie
  • Ulepszony mechanizm renderowania w Enscape 3.5
  • Rhino Inside Revit od Gavina Crumpa.
  • Navisworks / Revit 2024 SDK.

BIM W TEORII

Uczenie się jest jak pływanie pod prąd: gdy tylko się zatrzymasz, zostajesz porwany z powrotem.

Chińskie przysłowie

Wydaje się, że w starożytnych Chinach znano nowoczesną koncepcję Lifelong Learning — uczenia się przez całe życie 😉

Projektantowi w dzisiejszych czasach nie jest łatwo – musi nie tylko doskonalić swoje umiejętności zawodowe, ale także poznawać nowe narzędzia (programy). Jednak teraz jest to konieczne. Spójrz na przykład, który Jeremy Tammik podaje w swoim artykule:

Do stworzenia MVP zatrudniono dwóch programistów:

  • Alex z Niemiec. 100% code.19 lat doświadczenia.
  • Hamid z Pakistanu. Code + Copilot + GPT-4 + no-code. 4 lata doświadczenia.

Kto wygra?

Instynktownie stawiamy na doświadczenie.

Cóż, w rezultacie w ciągu tygodnia Hamid nie tylko napisał cały kod, ale także przeprowadził wszystkie niezbędne testy, a MVP był właściwie gotowy do uruchomienia.

Alex w tym czasie wykonał tylko 7% od całej pracy.

Jednocześnie, stawka godzinowa Alexa była o 40% droższa niż u Hamida.

Niesamowite, prawda? 4 lata doświadczenia + znajomość nowoczesnych narzędzi biją 19 lat doświadczenia!

Tak działa Lifelong Learning. Nie możesz przestać się rozwijać i „spocząć na laurach”.

Jesteś świetny w Revicie? Znasz każdy przycisk? A jakie wtyczki używasz do poprawy wydajności? A co tam z Dynamo? A Grasshopper / Rhino na coś cię nie przyda? Tak, to dużo pracy — ale takie jest życie, musisz nadążać.

Ciasno w Revicie? Czas na kolejne aplikacji, od początku roku dużo o nich piszę. Wiele ich: TestFit, Skema, Snaptrude, Autodesk Forma – każda próbuje znaleźć alternatywną drogę.

Piszę BIMPulse nie bez powodu, rozwijam się i pomagam innym rozwijać się i uczyć czegoś nowego. Jeśli przegapiłeś wszystko i jest to twój pierwszy BIMPulse – przeleć poprzednie odcinki lub przeczytaj ten artykuł, jest tam krótki opis kilku interesujących aplikcji: „AIA Conference on Architecture 2023”.

No i nie zapominajmy o AI.

BIM W PRAKTYCE

Glass Color in Elevations Revit Tip (Office Hour Sessions)” – jak uzyskać „architektoniczne” kolorowe szkło na graficznych czarno-białych widokach — prosta, ale bardzo dobra technika od Jeffrey, polecam.

W Enscape 3.5 ulepszono mechanizm renderowania poprzez zastosowanie techniki wielokrotnych odbić w Global Illumination: „New Advances in Global Illumination: Rendering Quality Leaps Ahead with Enscape 3.5”.

Widać, że połączenie z Chaos Group (V-Ray) poszło na dobre. Oceń, jak poprawiła się jakość obrazów!

Dynamo upgrading to .NET 6” — Dynamo przechodzi z .NET 4.8 na .NET 6.0 i jeżeli nie korzystasz z pakietów zewnętrznych — dla ciebie nic się nie zmieni. A jeśli korzystasz, to trzeba je będzie ponownie pobrać. No i jeśli autor przestał wspierać pakiet, tu mamy problem, bo on działać przestanie.

Rhino Inside Revit — to świetna rzecz, szczególnie gdy dochodzi do parametrycznego projektowania. Gavin Crump, jak zawsze, demonstruje wszystko w jak najbardziej zrozumiały sposób. Zobacz: „Wave screens in Revit using Rhino Inside!”

A jeśli jesteś już na takim poziomie, że programujesz wtyczki do Revita (i nie tylko) – tutaj dwa przydatne linki:

I to tyle na dziś, do zobaczenia w następny wtorek!

Jeśli chcesz omówić wdrożenie BIM w firmie, potrzebujesz konsultacji, szkolenia, opracowania rodzin Revit lub szablonów – napisz do mnie